19. marca 2017

15 PSYCHOLOGICKÝCH TRIKOV pri CHUDNUTÍ ! Tá 4-ka ŤA šokuje !

Vedieť oklamať sám seba nie je v kontexte chutnutia zlá vec. Práve vďaka týmto psychologickým fintičkám budeš chudnúť, aj keby si nechcel/a. Ja ich aplikujem už roky a musím uznať, že ozaj prinášajú  vytúžené ovocie.
1. Servíruj si jedlo na malom tanieriku


Ja niekedy dokonca jedávam na kávovej podšálke :) tanier je potom kopcom plný :) Nikdy nepoužívam veľký tanier. Budeš mať pocit, že je jedol viac, jedenie Ti bude trvať dlhšie a tým pádom tiež dokážeš ľahšie rozpoznať, kedy už si sýti/a. Pamätaj, že mozgu trvá zhruba 15-20 minút, kým zareáguje na sýtosť.Čítaj tiež: POZOR! Zisti pravú príčinu Tvojho priberania vďaka TYPOLÓGII BRUCHA. Ktorý typ si TY ?


2. Jedz mini vidličkou alebo čínskymi paličkamiZnie to možno čudne, ale je to zaujímavá finta. Ja už vyše roka jedávam čínskymi paličkami. Jedlo mi chutí jednak oveľa viac a naučí Ťa to maximálnej koncentrácie a sústredenosti. Paličkami si nedokážeš také množstvo nabrať naraz, ako veľkou vidličkou. Pokiaľ máš "výzvu" jesť čínskymi paličkami, dezertná vidlička je taktiež skvelá varianta. Ázijské krajiny si jedlo bez čínskych paličiek ani len nevedia predstaviť. Možno aj to je jedno z tajomstiev dlhovekosti týchto krajín.
Čítaj tiež: POZOR! Ignoruješ 1 CENT z výdavku či zo zeme ? Život Ti to poriadne spočíta !
3. Pri jedení len jedz, nerob nič iné 

Seď v kuchyni a sústreď sa na prítomný okamih TU a TERAZ. Žiadna telka, nečítaj noviny či knihy, neseď pri počítači. Jedz jedlo tak, akoby si ho jedol prvýkrát v živote. Vnímaj jeho tvary, farby, teplotu, vôňu i textúru. Započúvaj sa do neho pri hryzení, ako chrumká. Precíť jeho chuť a vôňu. Spomeň si na moment, kedy si také jedlo ochutnal prvýkrát v živote a vychutnávaj si ho, akoby bolo Tvojim posledným jedlom v živote.
Veľký pozor si treba dať pri jedení pri telke z 2 dôvodov:POZOR! Pokiaľ konzumuješ pri telke, stratíš odrazu prehľad o množstve jedla, lebo sa sústredíš na seriál či film v TV a TY zješ toho nakoniec omnoho viac,POZOR! Zo psychologického hľadiska pokiaľ sleduješ TV, sleduješ zároveň aj reklamy na chipsy, čokolády či sladkosti. Tie Ti podvedome vyvolávajú obrovské chute na sladké či iné nezdravé jedlá.

A potom neskôr zistíš, že máš obrovskú chuť na čokoládu či keksíky. Tak TY si ich samozrejme dáš. Však žijeme len raz, prečo nie ?!
Pamätaj si, že gigantické a jasné obrazy fast foodu či čokolád vyvolávajú na podvedomej úrovni obrovskú túžbu. Tieto firmy to veľmi dobre vedia. Z tohto dôvodu Ti preletia v telke mega burgery či napolitánky nadrozmernej veľkosti.
4. Zázračný modrý tanier


Odporúčam Ti zakúpiť si modrý tanier. Prečo? Je to ďalšia psychologická finta, ktorá odrádza jesť toho príliš veľa. Jeden výskum robil experiment na ľuďoch, kedy im naservírovali napolitánky z rôznych farebných tanierov: biely, čierny, červený, zelený, modrý. Zaujímavé bolo, že takmer žiadny človek si nevzal napolitánky z modrého taniera. Má to logické vysvetlenie:
v potravinárstve sa veľmi ojedinele stretávame s "modrou potravinou", preto tento tanier je našim chuťovým pohárikom neznámy. Otestuj to.

5. Zrkadielko, zrkadielko...


Ďalší experiment robili v cukrárni. Zistilo sa, že keď ľudia mali jesť dezert pred zrkadlom, bolo im to veľmi nepríjemné a trápne sa na seba pozerať, ako jedia nezdravé jedlo a dezert radšej nezjedli celý. Aj z tohoto dôvodu v reštauráciách pri stoloch zväčša zrkadlá nenájdeš. Takže dávaj si zrkadlo pred seba pri jedení a uvidíš, čo sa stane.Čítaj tiež: STAGNUJEŠ vo svojom živote? Táto 1 otázka ŤA nakopne na maximum!5. Odkladaj  príbor, keď...

Pre spomalenie a lepšie vychutnanie jedla odkladaj medzi jednotlivými sústami príbor, na vidličku si nachystaj nové sústo až v okamihu, kedy máš prázdne ústa. Pred jedením sa poriadne napi.


Čítaj tiež: 50 múdrych rád od starčeka.Tá 48-ma Ťa dostane!
6. Malá porcia ? Už nie !

Ak TI porcie pripadajú príliš malé, prestaňte sa ľutovať, ale naopak si sami pre seba povedzte "Panebože, toľko jedla, to nemôžem nikdy zjesť! To budem potom úplne prešpikovaná!" A jedlo jedzte tak, ako by ste už naozaj boli úplne sýti.

7. Nauč sa jedlo odkladať na určitý čas
Teoreticky je jedno, či desiatu zješ v 9:45 alebo o 10:00. Tým, že si ale povieš, že ju zješ o 10:00, sa naučíš ovládať svoje impulzy a posilníš stravovaciu disciplínu.
Čítaj tiež: Po zjedení tejto zeleniny Tvoje telo spáli viac kalórii, ako prijímeš. O ktorú SUPER zeleninu ide?

8. Keď občas režim porušíš, buď rád/a !

Ber to ako tzv. "cheat meal", ktorým zrýchliš svoj metabolizmus, telu dopraješ živiny a uľavíš psychike. Dôležité je počítať živiny, nie kalórie. Keď zješ dáku maškrtu, povedz si: "nech sa stane v mojom živote to najlepšie, čo sa má stať a ďakujem za túto skúsenosť, ktorá ma posunie ešte bližšie k mojim cieľom."
Pri vyčítaní a nadávaní si sa Tvoje telo dostáva do stresu a dobre vieme, že stres spôsobuje vyplavovanie kortizolu - stresového hormónu a následne sa vylučuje z tela inzlín a nadbytok inzulínu = ukladanie do tuku. A v konečnom dôsledku, Tvoje výčitky Ti ublížia ešte viac ako samotná čokoláda, ktorú si si doprial po nejakej dobe. Preto mám na Teba otázku: "Je lepšia zjedená čokoláda alebo zjedená čokoláda aj s výčitkami ?"
Dokonca aj ja mám od trénera povolené 1x do týždňa zhrešiť a dopriať si čo chcem. Paradoxne telu to môže prospieť a ešte dokonca zrýchliť metabolizmus. Tieto prehrešky sú známe pod pojmom "cheat day" (podvádzací deň). Pokiaľ dlhodobo držíš podstivú zdravú a racionálnu stravu, je to super. No časom telo môže začať stagnovať. Preto sa odporúča z času na čas zhrešiť niečím nezdravím.Čítaj tiež: Jedávaš občas BRYNDZU? Pozor! TOTO si o nej určite nevedel!

9. Váž sa maximálne len 1x týždenne


Netreba hlavne panikáriť, keď bude na váhe o kilo až dve viac. Výkyvy môžu byť spôsobené hormonálnymi zmenami, zadržiavaním vody alebo jedlom, ktoré si skonzumoval/a predošlé dni a zatiaľ to neopustilo Tvoje telo. Rozhodne sa neváž, keď máš zlú náladu.
Odporúčam sa vážiť ráno na lačno, večer váha môže ukazovať aj o 2-3 kilá viac.
Ak už z času na čas zhrešíš, v žiadnom prípade sa vtedy neváž, ako to má vo zvyku väčšina žien či mužov. Váha môže ukázať aj o 3-5 kíl viac z dôvodu vyššieho zadržiavania vody v tele. Nezmanená to však, že toľko kíl si pribrala a navyše do tuku.
Váha však nie je pravý ukazovateľ. Nech je Tvoja váha v prvom rade zrkadlo .Čítaj tiež: Zdravá "VODA S CITRÓNOM"? Nové štúdie hovoria niečo iné !!!

10. Hovorí sa, že telo počuje všetko, čo myseľ hovorí a preto...

Preto sa nekritizuj, nenadávaj si a svoje telo pred sebou nezhadzuj a nedráždi. Vyzdvihovaním predností a úspechov vždy dosiahneš viac, ako nadávaním si a zhadzovaním samej seba.
Preto si povedz: "Každým dňom sa zlepšujem stále viac a viac a mám sa rád/a."Čítaj tiež: Ako vyzerá 200 kalórií v rôznych podobách ?


11. Pri formovaní postavy neľutuj, že si nemôžeš všetko dať


Naopak sa snaž nechcieť jesť potraviny, o ktorých vieš, že Ti škodia. Radšej ľutuj vyhodené chlebíčky po oslave narodenín, než aby si ľutoval/a kilogramy na váhe.Čítaj tiež: 5 FITNESS byliniek, ktoré nakopnú Tvoj metabolizmus aj keby si nechcel12. Pozri sa na hodinky a urči si, ako dlho Ti bude jedenie trvať.Tak získaš predstavu o tom, ako dlho skutočne ješ, ale tiež možnosť interval naťahovať a jedenie spomaľovať. Maximálnym spomalením v konzumácii doprajete mozgu i žalúdku dostatok času na uvedomenie si pocitu sýtosti.

Keď sme v reštike, vždy som posledná, ktorá dojedá. Kým ostatní už aj zabudli, že niečo jedli, ja som zjedla iba 1/3 taniera. Vždy sa musí na mňa čakať, kto jedol so mnou, dosvedčí tento fakt :)(Zdroj: fithall.sk, nlp-akademia.sk, youtube.com)


13. Prežúvaj každé sústo 10-20 krát

Takto Ti vznikne v ústach jedlo v kašovitej forme, ktoré oveľa jednoduchšie trávi ako keď nahádžeš do seba obrovské kusy jedla. Mnohí toto podceňujú a aj to je dôvod, prečo majú nafúknuté bruchá či kilá navyše. Rátaj si počet prežutí každého sústa. Po správnosti by sa malo každé sústo prežuť až 20 krát. No začni aspoň desiatimi.


Čítaj tiež: Po 5-tich rokoch som si znova dala bielu múku. TOTO všetko sa mi stalo !!!
14. Vymieňaj si miesto pri stole

Je dosť pravdepodobné, že stále sedávaš na rovnakom mieste už mnohé roky. Otestuj však vymeniť si miesto pri stole a sadni si úplne niekde inde, kde nie si zvyknutý. Prečo? Je dosť pravdepodobné, že si si za tie roky vytvoril tzv. "kotvu", ktorá sa Ti spúšťa okamžite, keď sadáš na rovnaké miesto a si navyknutý jesť veľké porcie či nezdravé jedlá. Pamätaj, že rovnako, ako to platí aj v bežnom živote, že nové prostredie a nový uhoľ pohľadu Ti prinesie aj nové výsledky. Aj v tomto prípade to platí a
 je treba meniť svoju zónu komfortu. 
15. Jedz so zatvorenými očami

Jeden zaujímavý experiment ukázal, že pokiaľ ľuďom zakryli oči pri jedení, tak zjedli toho oveľa menej ako ľudia s odkrytými očami. Otestuj si pri jedle zatvoriť oči a uvidíš, že odrazu budeš vnímať viac chuť, tvar, vôňu, zvuk daného jedla a zješ toho oveľa menej, keďže nebudeš vidieť tanier pred Tebou. Nie nadarmo sa hovorí, že oči jedia.
Záver: Môžem takto jesť úplne všetko a budem štíhly/a ?

Samozrejme, že nie. Pokiaľ si občas dáš aj niečo nezdravé, je to v poriadku. No pokiaľ budeš denno-denne jesť čokolády či fast-food a držať sa týchto pravidiel, nepomôže Ti to. Dodržuj v prvom rade svoju individualitu a sleduj, akú máš spätnú väzbu po zjedení danej potraviny. 
Ak Ti môžem poradiť, prezisti si svoje jedinečné vlastnosti: somatológiu, metabolický typ, typ postavy, krvnú skupinu... a týmto sa riaď.
Keď my zostavujeme manuály a stravu podľa jedinečných vlastností ľuďom, sú dosť milo prekvapení, že také široké spektrum jedál môžu jesť, sú stále sýty a cítia sa nielen oveľa lepšie, ba aj kilá im idú diametrálne dole. 
Nech je Tvoja individualita merítkom úspechu. Pamätaj si, že čo je pre jedného liek, pre iného je to totálny jed. 
A ako povedal Hippokrates: "Nech je strava Tvojim liekom."A čo TY? Otestoval si niektorý z týchto trikov pri chudnutí ? Ktorý Ti najviac pomáha ? Podeľ sa so svojimi skúsenosťami dolu do komentárov.
Čítaj tiež: Povedz mi, v akej polohe spíš a ja Ti poviem Tvoje povahové črty!Andrea Urbašíková

Kouč, Certifikovaná Lektorka psychológie Neuro-Linguistického Programovania (NLP Practicioner), Školiteľka, Organizátorka motivačných podujatí a pokračovateľka idey: "Zdravé telo, zdravý duch."

"Mojim poslaním je motivovať ľudí a naprávať ich na správnu životnú cestu, aby žili svoj šťastný život podľa seba.""Pokiaľ si v Tvojom živote pomohol aspoň jednému človeku, tak Tvoj život má zmysel."

                                      (Muhammad Ali)


Čo povedali o Andrei iní ?

VIDEO: životný príbeh:
TOP najčítanejšie články:
7 Motivačných RÁD pre ŠŤASTNÝ ROK 2018 (aj celý život ):Povedz mi, v akej polohe spíš a ja Ti poviem Tvoje povahové črty!POZOR ! TOTO sa stane s Tvojim telom, keď PLAČEŠ !Sleduješ SPRÁVY v TV alebo novinách? Život Ti to poriadne spočíta!

Stavím sa, že podľa TOHTO obrázka uhádnem TVOJU povahu ! Platí ?

Mladá žena, ktorá podľahla RAKOVINE, napísala ZOZNAM vecí, ktoré sú v živote naozaj dôležité !

EMÓCIE a ich fatálny dopad na organizmus ! Ktorá Ti škodí úplne najviac a čo s ňou ?
16 NESMRTEĽNÝCH myšlienok najbohatšieho muža v histórii – Johna D. Rockefellera:Po 5-tich rokoch som si znova dala bielu múku. TOTO všetko sa mi stalo !!!

POZOR! Duchovné príčiny všetkých chorôb. Na čo Ťa v živote upozorňuje daná choroba ?


VIDEO: Viem, prečo neznášaš JESEŇ ako tisícky iných ľudí ! Tu je pravý dôvod:                                                  

                                                                              PSYCHOLÓGIA FARIEB. Čo znamená ktorá farba na podvedomej úrovni ?

Mohlo by ŤA zaujímať:


e-mail: andrea.urbasikova.nlp@gmail.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára