24. júna 2016

Si PERFEKCIONISTA vo svojom živote ? TOTO sa Ti môže stať !


Kto je to PERFEKCIONISTA ?

Slovník definuje perfekcionistu - puntičkára ako prehnane presného človeka, ktorému pre maličkosti často unikajú podstatné veci v živote. Ide o extrémneho detailistu, ktorý túži o akejsi dokonalosti vo svojom živote.
Či je to však ideálna vlastnosť alebo je to skôr na škodu sa dozvieš trochu neskôr.

Dôvody pre sklony k perfekcionizmu sú mnohé. Zväčša vznikajú vplyvom výchovy, keď rodičia vytvárali na dieťa veľký tlak: musíš byť dokonale čisté, mať dokonale čistú izbu, vo všetkom proste vynikať. 

Nejde totiž o vrodenú vlastnosť, ide o natrénované správanie. Dieťa náročných rodičov si tým pádom vytvorí podvedomý program v hlave: "pokiaľ chcem, aby ma mali ľudia radi, musím byť dokonalý". Príčinou perfekcionizmu môže byť aj snaha mať všetko pod kontrolou. Jedná sa najmä o ľudí, ktorí si v detstve vo svojej fantázii vytvorili akýsi "dokonalý svet".

Takto to vyzerá, keď pracuje perfekcionista:      Zdroj: cooler. sk


Záver: je dobré byť v živote perfekcionista?

Na jednej strane, perfekcionisti si urobia svoju prácu precízne, dokonale a do špičkového detailu. Za to im skutočne patrí obrovské uznanie. Zväčša ich žiadna situácia v živote neprekvapí.
No na strane druhej, táto "neresť" ich dosť brzdí v cieľoch. Prečo? Pretože radšej nikdy nezačnú, až keď to bude dokonalé, vtedy sa ukážu svetu.


Čo sa Ti môže stať, keď ostaneš perfekcionista?

Jednoducho povedané: môžeš veľmi rýchlo zažiť sklamanie, stagnáciu, frustráciu, depresie, stres, neradosť zo života, stavy úzkosti a menejcennosti, ba dokonca, možno sa aj zblázniš nebudeš nič stíhať. V horšom prípade, prídeš o svojich priateľov a blízkych.
Viem to z vlastnej skúsenosti, keďže som ja sama bola perfecionista vyše 20 rokov môjho života. Všetko som musela mať do detailu naplánované, všetko som musela vedieť a mať naučené a urobené aj na úkor zdravia. Bola som dokonale zodpovedná voči iným a plnila úlohy. No škoda, že som v prvom rade nebola zodpovedná sama voči sebe. No našťastie, život a moje vzdelanie ma naučilo, že jednoducho o tom život nie je.

Začni v živote, aj keď to nie je úplne dokonalé. Garantujem Ti, že životná cesta to zariadi postupne, aby si si nakoniec svoju prácu odviedol dokonale. :)


Andrea Urbašíková

Kouč, Certifikovaná Lektorka psychológie Neuro-Linguistického Programovania (NLP Practicioner), Školiteľka, Fitness-motivátorka, Foto-modelka, Organizátorka spoločenských podujatí a Autorka idey: "Zdravé telo, zdravý duch."


"Pokiaľ si v Tvojom živote pomohol aspoň jednému človeku, tak Tvoj život má zmysel."
                       (Muhammad Ali)


REFERENCIE si pozri kliknutím SEM:TOP najčítanejšie články:
POZOR! Duchovné príčiny všetkých chorôb. Na čo Ťa v živote upozorňuje daná choroba ?           


                                                                    Najväčší jed pre Tvoj organizmus! No cukor to nie je! Konzumuješ túto potravinu často ?


                                                                                                                   POZOR! 20 vecí, ktoré ľudia najviac ľutujú na smrteľnej posteli! Robíš ich aj TY ? (2. ČASŤ)VIDEO: Viem, prečo neznášaš JESEŇ ako tisícky iných ľudí ! Tu je pravý dôvod:


                                                           50 múdrych rád od starčeka.Tá 48-ma Ťa dostane!                                                                                                                                    PSYCHOLÓGIA FARIEB. Čo znamená ktorá farba na podvedomej úrovni ?


VAROVANIE! Opakované DIÉTY: Mozog už nevie, že má chudnúť! Ako z toho rýchlo von ?Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára